Porselen Diş Kaplama

porselen diş kaplama

Diş kozmetiği kapsamında uygulanan diş kaplama çeşitleri arasında porselen diş tedavisi de yer alır. Görünümünüzü olumsuz etkileyen bazı diş bozuklukları için estetik bir çözüm olan porselen diş kaplama elbette her hastaya uygulanamamaktadır. Yapılan muayene sonrası porselen kaplama işlemine karar verilmekte olup temel prensibi, estetik açıdan sorunlu ön dişlerin görünümünü, çok ince olan porselen kaplamaların yapıştırılmasıyla güzelleştirmektir.

Porselen diş görünümü için kullanılan dental laminaların sağlam yapısı ve sabit rengi, doğal güzellik katmak ve doğal fonksiyonları geri kazandırmak için oldukça idealdir. Veneerler porselenden yapılmış olan bu malzemeler yarı saydamdır. Yapıştırma olmadan son derece kırılgan yapıda olan dişlerin hazırlık aşaması ve uygulaması çok dikkat gerektirir. Diş üzerine titizlikle yerleştirilen porselen kaplamalarda dişin ön ve dış yüzleri özel bir reçine (ara yapıştırıcı) ile yapıştırıldığından mükemmel bir uyum ve sağlam bir bağlantı sağlanır. Bu sayede hasta hem konforlu kullanıma ulaşırken hem de estetik olarak beklentilerin ötesinde bir gülüşe sahip olur.

Porselen Diş Uygulaması Nasıl Yapılır?

Tüm diş kaplama uygulamalarında olduğu gibi porselen diş uygulaması içinde önemli olan ilk nokta, tedavinin hasta için uygun olup olmadığına karar verme aşamasıdır. Bu aşamada doktor muayenesi sonrası karar alınır ve uygunluk söz konusuysa tedaviye başlanır. Peki porselen diş uygulaması nasıl yapılır? Porselen diş kaplama uygulama aşamaları aşağıdaki gibidir;

 • İlk aşamada porselen kaplama yapılacak dişin ölçüleri alınır.
 • Porselen kaplamaların kusursuz olarak yerleştirilebilmesi için dişler, kaplamaya uyumlu hale getirilir. Bu aşamada diş kesme işlemi yapılabilir.
 • Laboratuvar ortamında porselen kaplama tasarımı yapılır ve hazırlanır.
 • Elde edilen kaplama diş ya da dişler, ölçümü alınan diş ya da dişlere uygulanır.

Porselen Diş Kaplamanın Avantajları

Ağız ve diş sağlığı kapsamında çeşitli rahatsızlıkların tedavisi ön plana çıkıyor olsa da hastalar için dikkat edilen ve önemli olan bir diğer nokta estetik görünüm olmaktadır. Porselen dişler, sahip olduğu tasarım itibariyle hasta beklentilerini en iyi şekilde karşılarken aynı zamanda birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Daha detaylı ele almak gerekirse porselen diş kaplamanın avantajları arasında;

 • Dişe yapıştırılmasının ardından son derece sağlam bir yapıya sahip olan porselen dişler, uzun yıllar kullanıma uygundur.
 • Birçok diş tedavisinin aksine tedavi süresi en kısa olan işlemlerden biridir.
 • Fiyat performans ürünü olarak tanımlayabileceğimiz porselen dişler, uygun fiyatla estetik bir görünüm arayanların en sık tercih ettiği kaplama türüdür.
porselen kaplama maltepe bilim diş kliniği

Porselen Diş Kaplaması Ne Zaman Gereklidir?

Laminate veneerleri, dişlerin görünümünü estetik olarak değiştirmek istediğimizde kullanırız. Daha detaylı ele alındığında porselen diş kaplamasının gerekli olduğu durumlar aşağıdaki gibidir; 

 • Beyazlatma prosedürleri kapsamında dişlerin gelişim aşamasında antibiyotik veya florür kullanımına bağlı lekelenme de dahil olmak üzere diş rengi ve yapısındaki ileri değişiklikleri düzeltmede başarısız olduğu durumlarda,
 • Dişler arasındaki boşluğun kapatmak istenildiği durumlarda(diastema kapatma),
 • Kırık veya aşınmış dişleri restore etmek amacıyla,
 • Rengi ve yapısı değişmiş eski dolguların onarımında,
 • Yönünü kaybetmiş veya eğri dişleri düzeltmek amacıyla (ortodontik tedaviye alternatif olarak)
 • Gülüş tasarımı tedavilerinde gerekli görülmektedir.

Yukarıda belirtilen şikayet ve durumlarda her yaştan hasta, laminate tedavisinden yararlanabilir. Ancak çene bozuklukları, şiddetli diş eti harabiyeti, tırnak yeme, kalem çiğneme gibi parafonksiyonel alışkanlıkları olan hastalarda tedavinin uygunluğu sorgulanmalıdır. Bu konudaki karar ise diş hekiminin inisiyatifindedir.

Kimler Porselen Diş Yaptırabilir?

Porselen diş kaplamanın gerekli görüldüğü durumlar kapsamında her yaştan insanın porselen diş yaptırabilmesi mümkündür. Bununla birlikte genç yaşta kaplama diş sahibi olma konusu çoğu hastada soru işareti oluşturabiliyor. Uygulanacak profesyonel tedavi, hasta için herhangi bir sorun teşkil etmemekle birlikte 18 yaşından büyüklere uygulama yapılabilmektedir. 

Ek olarak ortodonti tedavisi görmek istemeyen ancak şeklini kaybetmiş dişlere sahip olanlar, kırık ya da rengi değişmiş dişleri olanlar, çeşitli sebeplerle diş ya da dişlerini kaybedenler, standart dolgunun uygulanamayacağı genişlikte çürük sorunu yaşayan hastalara porselen diş yaptırılabilir.

Porselen Kaplama Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Diş kaplama çeşitleri arasında porselen diş tercih edenlerin en sık araştırdığı konu porselen diş ömrü ne kadar? sorusu olmaktadır. Bu kapsamda, doğru ağız ve diş bakımı ile laminate veneerler uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir cevabını verebiliriz. Laminate veneerler diğer adeziv (yapıştırma) sistemlerine göre daha üstün özelliklere sahip olan porselenden yapıldığı için lekelenmeye ve aşınmaya karşı daha dayanıklıdır. 

Elbette daha uzun ömürlü kullanılabilmesi adına ağız hijyenine dikkat edilmeli ve ekstra özen gösterilmelidir. Bununla birlikte kaplamaların hasar almaması adına hastaların sert gıdalar tüketmek ve tırnak yemek gibi istenmeyen alışkanlıklardan uzak durmaları önerilir. Porselen diş uygulaması detayları ve porselen diş fiyatları hakkında bilgi için diş kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.