Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, bir gülüşü estetik olarak güzel göstermek amacıyla son yılların en çok tercih edilen uygulamalarından biridir. Bilindiği üzere diş yapıları ve diş renkleri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Genetik faktörler ya da çeşitli dış etkenler, dişleri doğal beyazlığından uzaklaştırabiliyor. İşte bu noktada dişleri beyazlatmak, sağlıklı ve estetik bir gülüşe ulaşmak isteyenlerin ilk tercihi oluyor. 

Uygulama yöntemleri arasında lazerle diş beyazlatma işlemleri yapılabildiği gibi diş beyazlatma – evde doğal çözümlerle de sağlanabiliyor. Ancak uygulamaların kalıcılığı, işlemin profesyonelliğine ve kalitesine bağlı olarak değişir. İçsel ya da dışsal renklenmeler, bleaching yöntemi ile giderilebiliyor. Bembeyaz bir gülüşe sahip olabilmenizi sağlayacak beyazlatma işlemleri ve diş beyazlatma fiyatları hakkında detaylı bilgi için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma; zamanla çay, kahve ve sigara tüketimi gibi ek sebeplerden dolayı diş enamelinde oluşan renk değişikliklerini ya da renk atılımlarını çıkarmak için diş hekimi tarafından yapılan bir prosedürdür. Çeşitli yöntemler kullanılarak yapılmakta olup dişin yapısına göre diş rengini ortalama 3 – 4 kat beyazlatabilmektedir. 

 

Ağartma anlamına gelen ve bleaching olarak da bilinen diş beyazlatma, kontrollü olarak diş hekimi tarafından uygulanması gereken bir işlemdir. Çeşitli kimyasalların kullanıldığı kalıcı diş beyazlatma işlemlerinde hasta, istediği beyazlığa tek seansta ulaşabilmektedir. Elbette elde edilen bu beyazlığın kalıcılığı, hastanın sahip olduğu alışkanlıklara göre değişebilmektedir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş beyazlatma yöntemleri, uygulamada kullanılan malzemeye ve uygulama tekniğine göre 2 ayrı grupta ele alınabilir. Ofis tipi beyazlatma ve ev tipi beyazlatma işlemleri olarak ayrılan bu uygulamaların her ikisinde de ortak amaç, dişlerin doğal beyazlığını yeniden kazanmasını sağlamaktır.

Ev Tipi Diş Beyazlatma

Home bleaching olarak da tanımlanan bu işlem, hastaların en sık tercih ettiği diş beyazlatıcı işlemlerden biridir. Ev tipi beyazlatma olarak biliniyor olsa da bu işlemler, doktor kontrolündedir. Diş hekiminiz, ağzınızın ölçülerine göre özel olarak hazırlanan plastik ağız koruyucusuna jel koyarak beyazlatma işlemini evde gerçekleştirebilmenizi sağlar. Bu işlem sayesinde istenilen beyazlık ortalama bir hafta içerisinde gerçekleşir. Ancak plastik olan bu ağız koruyucusu gün içinde uygulanan jele göre 4 – 8 saat giyilmek zorunda olabilir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma

Office Bleaching olarak tanımlayabileceğimiz ofis tipi diş beyazlatma, profesyonel diş temizleme işlemleri ile anında diş beyazlatma imkanı sunar. Ortalama bir saatlik Power Bleaching uygulaması ile 3 – 4 ton açılan diş beyazlığına en etkili şekilde ulaşabilirsiniz. Power Bleaching bu kapsamda; en hızlı, en güvenilir ve en etkili beyazlatma uygulaması olarak öne çıkıyor.

Dişler Beyazlığını Neden Kaybeder?

Süt dişlerin kalıcı dişlerle değiştirildiği dönemde oluşan yapısal bozukluklar ve diş renklerini etkileyebilecek gıdaların tüketimi dişlerin beyazlığını kaybetmesi açısından önemli sebepler arasındadır. Özellikle çay, kahve, sigara ve aşırı flor tüketimi, diş çürüklerine ve sararmalarına neden olur. Dişler hem içten hem de dıştan renk değiştirme eğilimindedir. İç renk değişikliği, diş enameline nüfuz etmiş ve diş fırçalamasıyla çıkarılamayan lekelerdir. Bu tip renklendirmede beyazlatma da iyi sonuçlar verir. Dış renk değişikliği, çay, kahve ve sigara gibi dişleri lekeleyebilecek maddelerin sık tüketimi nedeniyle oluşur. Bu tür lekeler beyazlatma yöntemiyle çıkarılabilir.

Neden Diş Beyazlatmaya İhtiyaç Duyulur?

İnsanlarla iletişim kurarken güzel görünümlü beyaz dişler önemlidir. Koyu ve ihmal edilmiş dişler sosyal yaşamınızı olumsuz etkileyebilir. Karbonat ile diş beyazlatma, beyazlatma diş macunu ve evde uygulayabileceğiniz bir diş beyazlatma kalemi gibi doğal diş beyazlatma yöntemleri belirli bir miktar beyazlatma sağlansa da, profesyonel diş beyazlatma ile daha sağlıklı ve daha beyaz dişlere sahip olmak mümkündür.

Diş Beyazlatma Dişlere Zarar Verir Mi?

Diş beyazlatma sırasında kullanılan malzemeler zararsız içeriklerden oluşmaktadır. Burada önemli olan nokta, diş beyazlatan macunlar ve diş beyazlatmada kullanılacak ilaçların diş hekimi tarafından belirlenmesidir. Diş renginin beyazlama oranı, kullanılan ilaç ve dişlerin yapısına göre değişmekte olup herhangi bir yan etki ile karşılaşmamak adına diş hekiminize başvurmalısınız.

Diş Beyazlatma Etkisi Ne Kadar Sürer?

Diş beyazlatma etkisi kişiden kişiye göre değişmektedir. Uygulanan yöntem ve tedaviye göre beyazlatma etkisi ortalama 6 – 12 ay sürer. Beyazlatma işleminin kalıcılığı için işlem sürecinde ve işlem yapıldıktan sonraki 2 hafta boyunca çay, kahve, sigara gibi dişlerinizin rengini değiştirebilecek gıdalardan uzak durmanız önerilir.