E-Max Diş Kaplama

e-max diş kaplama

Dişlerinde kaplama yaptırma ihtiyacı duyan herkes, sunulan yöntemler karşısında kararsız kalabilir. Diş hekimi muayene sonrasında hastaya farklı seçenekler sunabilir. Ya da gerekli gördüğü tedaviyi kendisi de belirleyebilir. Ancak diş kaplamada doğal, saydam ve sağlam bir gülüş tasarımı için en bilinen ve tercih edilen yöntem e-max diş kaplama olmaktadır. 

Yapılış yöntemi ve verdiği sonuçla birlikte birçok kişinin gözdesi olmuştur. Renk çeşitliliği, diş yapısıyla uyumluluk, uzun ömürlülük ve doğal estetik görünüm için emax kaplama aradığınız tüm avantajları içerir.

E-Max Kaplama Nedir?

Diş kaplama seçenekleri arasında güçlü ve estetikliği bir arada veren E-max, tamamen seramik bir sistem olan lityum disilikat cam materyaline sahiptir. Estetik açıdan beklenenin üzerinde bir gerçekçilik verir. Bu yöntemde üzerine porselen yerleştirerek, ışık geçirgenliğinde inanılmaz sonuçlar verebilir. Doğal dişler üzerinde de en gerçekçi görünümüyle eşleşen bir diş kaplamadır. 

Diğer diş kaplamalara göre E-max porselen kaplamalarda dişler tamamen kesilmez veya küçültülmez. Dişin ön kısmından maksimum 1,5 milimetreye kadar inceltme yapılır. Bu nedenle sağlıklı ve doğal dişlere zarar vermeden yapılan bir diş kaplama yöntemidir.

Emax Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Emax kaplama da aslında diğer tedavilere benzer bir süreci içerir. İşlem öncesi hastalardan ölçü alınır. Ancak burada diş hekimi ile birlikte laboratuvardaki diş teknisyeninin işçiliği de önemlidir. 

Hasta şikayetlerine göre ön muayene gerekli ölçüler alınır. E max diş kaplama tedavisinde de şikayetler genel olarak ön dişlerde ayrıklık, kırılma ve yıpranma olmaktadır. Ön tedavi sırasında da bu tarz sorunları olan dişlerden ölçü alınır. Bu ölçülere dijital ortama aktarılarak laboratuvara iletilir. 3-5 gün içerisinde katı form halinde diş kliniklerine dişler gönderilmiş olur. Bu sürede görüntüden rahatsız olurlarsa geçici diş kullanabiliyorlar. 

Laboratuvardan gelen emax kaplamaların sabitleme işlemi öncesinde prova da yapılır. Isırma, konuşma, çiğneme denemeleri yapılır. Hasta en konforlu durumu belirterek rötuşlar yapılması noktasında belirleyici olur. İdeale geldiğinde ise kaplamalar sabitlenmektedir. 

Emax Hangi Durumlarda Uygulanır?

Emax diş kaplamasını genel olarak belli başlı durumlarda daha çok tercih edilmektedir. 

  • Sararmış ve lekeli dişlerde
  • Kırık dişlerde 
  • Eğrilik olan dişlerde
  • Kanal tedavisi uygulanmış dişlerde
e-max kaplama maltepe bilim diş kliniği

E-Max Zirkon Kaplamadan Daha Mı İyidir?

Diş kaplamada önünüzde çok fazla seçenek olabilir. En fazla adını duyduğunuz şüphesiz zirkonyum ile emax olacaktır. İkisi arasında bir seçim yapmak zor olabilir. Çünkü her ikisi de diş ayrıklığı, kırık dişler, çürük veya sararmış dişler ile hasar almış dişlerde tercih edilebilir. Aynı işlevi görürler. 

E max diş de zirkonyum da diş kronları için birinci sınıf sonuçlar sunar. Fakat tek diş uygulamada her ikisi de uygun olsa da çoklu dişler için diş hekiminin durumu değerlendirmesi gerekebilir. 

Fark konusunda emax daha saydam bir görünümdedir. Doğal ve sağlamlık katar. Gülüş tasarımı isteyen kişilerin tercihidir. Zirkonyum ile arasındaki tek fark emax dişin daha saydam olması diyebiliriz. 

Emax, metal içeriğe sahip olmamasından dolayı alerjik reaksiyon göstermez. İşlem sonrasında da diş eti kenarlarında morarma gibi görünümlere sebebiyet de vermez. Diş yapısına da zararı olmaz. Işık geçirgenliği sayesinde doğaldır ve mat görünüm oluşturmaz. 

Saydam bir yapıda olmasından dolayı kayganlık gösterir.  Bu da tartar oluşumunu önemli miktarda engellemektedir. 

Emax Diş Kaplama Fiyatları 

Her diş kaplama işleminde olduğu gibi emax için de tekli ve çoklu diş seçenekleri olacaktır. Bu hastanın dişteki problemlerine göre değişir. Diş hekimi ön muayenede hasarlı veya gerek duyduğu dişleri belirler ve ölçü alır. Gerekli gördüğü durumlarda başka destekleyici tedaviler de uygulayabilir. 

Bu yüzden de emax diş kaplama fiyatları hakkında doğru ve detaylı bilgi, yapılacak olan ön muayene sonrası belli olabilir.