Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, diş ve çenede cerrahi işlem gereken her türlü sorunda Çene ve Diş Cerrahisi ilgilenmektedir. Ağız ve çene cerrahları, eğitimleri gereği büyük oranda yüz, ağız, çene, sert ve yumuşak dokulara odaklanır. Uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen bu işlemler ile hasta, yaşadığı işlevsel ve estetik şikayetlerden kurtulur. Ağız, diş ve çene cerrahisi kapsamında hizmet veren cerrahlar, anatomik alanda tanı ve tedavide tek uzman olarak öne çıkarlar.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Nedir?

Ağız ve Maksiller Cerrahi, dişlerde ve kemiklerde oluşan kistik veya tümöral gelişmelerin hem iç ağızda yumuşak (yanak, palat, dil, dudak ve kaslar gibi) hem de sert dokular (dişler ve kemikler) dahil olmak üzere tedavisi ile ilgilenen bölüm olup ağız ve diş, çene cerrahisi nedir sorusuna cevap olarak verilebilir. Aynı zamanda çene ve diş kırıklarının tedavisi, diş çıkışının tedavisi, çıkmış veya etkilenmemiş dişlerin çekilmesi, diş protezleri için alveoler kretin düzeltilmesi, diş implantlarının uygulaması gibi konuları da kapsayan bir bilim dalı ve diş hekimliği uzmanlığıdır. 

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kapsamında Verilen Hizmetler

Ağız ve çene bölgesinde yer alan tüm yumuşak ve sert dokulara odaklanan diş hekimliği dalı başta diş, çene, çene eklemleri ve yumuşak dokular olmak üzere ağız içerisinde yer alan bölümlerin sorunlarının teşhis ve tedavisiyle ilgilenmektedir. Ağız ve ağız içi sorunlara ek olarak ağız, çeneyle ilgili olarak yüz kusurlarının giderilmesini sağlar. Bu sayede hastanın beklentilerini karşılayacak estetik bir yüz görünümü elde edilir. Daha detaylı incelendiğinde ağız ve çene cerrahisi kapsamında verilen hizmetler aşağıdaki gibidir;

 • Isırma, çiğneme, yutma ve konuşma gibi temel yaşam fonksiyonlarını etkileyen kusurları düzeltmek,
 • Ağız içi yumuşak doku deformasyonlarını ortadan kaldırmak,
 • Çene eklem ve rahatsızlıklarını tedavi etmek,
 • Doğuştan ya da yaralanma sonucu oluşmuş yüzü etkileyen yarık damak veya dudak sorunlarını tedavi etmek,
 • Çeşitli solunum problemlerini gidermek
 • 20’lik ya da gömülü dişleri çekmek
 • Ağız içi, diş, çene ve yüzde oluşan enfeksiyonları tedavi etmek,
 • Diş implant ve protez uygulamaları yapmak.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uygulamaları

Çene cerrahisi ve diş cerrahisi kapsamlı uygulamaları içermektedir. Başta medikal tedaviler olmak üzere estetik problemlerinde çözülmesini sağlayacak ağız, diş ve çene cerrahisi, bunun yanı sıra, implant operasyonu sırasında gerektiğinde sinüs kaldırma ve/veya greftleme işlemleri gibi ileri cerrahi yöntemlerde kullanılır. Ağız, diş ve çene cerrahisi uygulamaları arasında;

 • İmplant cerrahisi
 • Travmatik diş-destek doku yaralanmalarının tanısı, tedavisi ve uzun dönem takibi
 • Düzenli ve cerrahi diş çekimi
 • Sinüs zemin yükseltme işlemleri
 • Kemik genişletmeleri
 • Etkilenmemiş diş
 • Kistik ve tümöral gelişmeler

İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi, çene ve diş cerrahisi kapsamında uygulanan işlemlerden biridir. Eksik dişlerin tamamlanması amacıyla uygulanmakta olup uzman hekimler tarafından ameliyathane ortamında gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Yapay diş kökü olarak tanımlanan implantlar, çene kemiğine yerleştirilerek protezlerin tutunabilmesini sağlar. Tedavi ihtiyacına ve sürece göre ek kemik cerrahi işlemlerinin yapıldığı implant tedavisinde, işlevsel ve estetik kayıplar ortadan kaldırılır.

Gömülü Diş Çekimi

Diş hekimleri tarafından uygulanan diş çekimlerinin aksine gömülü diş çekimi, uygulama prosedürleri bakımından diğer diş çekimlerinden ayrılır. Herhangi bir sebeple sürülemeyen dişler ve gömülü diş olarak tanımlanan dişler, çene cerrahi diş çekimi uygulamaları ile alınır. Alınan dişler sonrası cerrahi uygulama yapılan bölgeye dikiş atılır ve iyileşme sürecinde hasta, diş hekimi kontrolünde antibiyotik ve ağrı kesici kullanabilir. Çene cerrahisi fiyatları ve uygulamalar hakkında detaylı bilgi için diş kliniği merkezimizle  ile iletişime geçebilirsiniz.