Porselen Lamine (Yaprak Porselen) Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Porselen lamine diğer adıyla yaprak porselen size güzel, beyaz bir gülümseme kazandırabilecek popüler bir kozmetik diş prosedürüdür. Kusursuz bir gülüşe sahip olmak, kendinize olan güveninizi arttırır ve sağlığınızı olumlu yönde etkiler.  Peki bu eşsiz gülümsemeleri elde etmenin yöntemleri nelerdir? Pek çok kişi mükemmel beyaz gülüşü elde etmek için porselen kaplamalardan yararlanıyor. Sizin de gülüşünüzü diş …

Porselen lamine diğer adıyla yaprak porselen size güzel, beyaz bir gülümseme kazandırabilecek popüler bir kozmetik diş prosedürüdür. Kusursuz bir gülüşe sahip olmak, kendinize olan güveninizi arttırır ve sağlığınızı olumlu yönde etkiler.  Peki bu eşsiz gülümsemeleri elde etmenin yöntemleri nelerdir?

Pek çok kişi mükemmel beyaz gülüşü elde etmek için porselen kaplamalardan yararlanıyor. Sizin de gülüşünüzü diş kaplamalarıyla eşsiz bir hale getirme zamanınız gelmiş olabilir. Bu yazıda Porselen Lamineler hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz.

Porselen Lamine Nedir?

Porselen Lamine, dişlerin üzerine ince bir tabaka halinde yapışan ince bir porselen malzeme tabakasıdır. Boyut, şekil ve renk de dahil olmak üzere, yaptıran kişi için özel olarak üretilirler. Porselen kaplamalar, estetik görünümü düzeltmenin yanı sıra dişleri kırılmaya karşıda koruma da etkilidir.

Kaplama kişinin doğal dişine yapıştığından, implant veya protez ile değiştirmek yerine sahip olduğunuz dişleri düzeltmek için mükemmel bir seçimdir.

Kimler Porselen Kaplaması İçin İyi Bir Adaydır?

Porselen diş kaplamalarının dişlerinizde işe yarayıp yaramayacağını merak ediyorsunuzdur. Birçok kişide işe yarasa da, tüm adaylar kaplama için uygun olmayabilir. Ama çoğu durumda, gülüşlerinin görünümünü değiştirmek isteyen herkes kaplama için aday olabilir. Bunun için diş hekimi tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Kaplamalar doğal dişlerinizin rengini, şeklini ve boyutunu değiştirebilir. Dişlerinizin görünümü harika olmasa da hayalinizdeki gülüş tasarımı için sağlıklı diş etleriniz ve iyi bir kemik yapınız varsa, kaplama yaptırmak için uygun olabilirsiniz.

Kaplamalar dişlerinizle ilgili aşağıdaki sorunların giderilmesine yardımcı olur:

  • Dişlerde renk değişikliği,
  • İlaç kaynaklı lekelenmeler,
  • Düzensiz veya dar gülümseme
  • Şekil bozuklukları, Aralık sorunları
  • Çarpık diş varlığı

Kaplama yaptırmak kişiye özel bir işlem olduğundan, deneyimli bir estetik diş hekimi dişlerinizdeki sorunları tespit edebilir ve bunları porselen kaplamalarla düzeltebilir. Bilim diş Kliniği’nde alanında deneyimli diş hekimleri tarafından en doğru ve hızlı şekilde değerlendirmeniz yapılır. Kaplamaya uygunluğunuz var ise gülüş tasarımı konusunda gerekli adımlar takip edilir.  Diş hekimlerimiz sizin için en doğru planı hazırlar.

 Porselen Lamine (Yaprak Porselen) Uygulama Aşamaları

Porselen lamine için iyi bir aday olduğunuza karar verildikten sonra süreç planlanır. İlk olarak Bilim Diş Kliniği’nde bulunan tecrübeli diş hekimlerimiz tarafından ilk muayeneniz gerçekleşir. Ağzınız ve iyi bir aday olup olmadığınız değerlendirilir.

Diş hekimine yaptığınız ilk kaplama ziyaretinde dişlerinizden çok ince bir mine tabakası çıkarılır. Bunun bir tırnak kalınlığından daha az olduğunu düşünün. Daha sonra diş hekimi, kalıcı kaplamanızın yapılabilmesi için bir kalıp oluşturmak üzere ölçü alır.

Daha sonra ağzınıza geçici bir diş takılır. Bu işlem, nasıl göründüklerini ve nasıl hissettirdiklerini düşünmeniz için size zaman tanıyacaktır.

İkinci ziyarette geçici diş çıkarılır. Dişlerinize yapıştırıcı sürülür ve kalıcı kaplama yerleştirilir. Çoğu hasta bu ziyaretler için lokal anestezi alır.

Porselen Laminelerde İyileşme ve Kaplama Sonrası Bakım

Herhangi bir diş prosedüründe iyileşmenin nasıl olacağından endişe edebilirsiniz. Kaplamaların yerleştirilmesi için hem ilk hem de ikinci randevulardan sonra iyileşme çok zaman almayacaktır.

İlk başta dişlerinizin sıcak ve soğuğa karşı biraz hassas olduğunu hissedebilirsiniz. Ayrıca hafif bir ağrı da hissedebilirsiniz. Bu gibi     durumlarda diş hekiminizin önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Kaplamalarınız dişlerinizden daha fazla özel bakım gerektirmez. Düzenli diş hekimi ziyaretleri ve diş temizliği için plan yapmalısınız. İyi bir ağız hijyeni uygulamalısınız. Dişlerinizi ve diş etlerinizi temiz tutmalısınız. Dişlerinize ne kadar iyi bakarsanız, kaplamalar da o kadar uzun süre dayanır ve sağlıklı görünür.

Porselen Lamine Ne Kadar Dayanır?

Unutmayın, porselen lamineler geçici bir çözüm değildir. Çıkarılabilir değildirler ve kalıcı olanları yaptırdıktan sonra ağzınızda kalırlar.

Kaplamanıza uygun bakımı, düzenli diş hekimi ziyaretlerini, diş fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Bütün bunlara dikkat edildiğinde kaplama 10-15 yıl dayanabilir. Hatta bazıları 20 yıla kadar dayanır.

Porselen Lamine Maliyeti

Porselen lamine diğer adıyla yaprak porselen maliyetleri, diş sayısı, kişinin ağız içi sağlığı gibi durumlara bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bilim Diş Kliniği’mizde diş hekimlerimiz tarafından yapılan ilk muayene sonrası hastanın durumuna göre uygun bir fiyatlandırma yapılacaktır.

Porselen laminelerin uzun yıllar dayanıklı olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Bunun yanı sıra mükemmel bir gülümsemenin hayatınıza kattığı artıları da değerlendirmelisiniz. Kusursuz bir gülümsemenin öz güveninizi ve hayat kalitenizi arttıracağını unutmayın.

Kanal Tedavisinin Etkisi

Özellikle kaplama yapmayı planladığınız bir dişte kanal tedavisi yaptırmanız gerekiyorsa, mümkünse bunu kaplama yerleştirilmeden önce yapmalısınız. Genellikle kanal tedavisi sırasında dişin rengi koyulaşır. Bazen kökte kullanılan diş malzemeleri bile renk değişimine neden olur.

Kaplamalar çok incedir. Daha doğal görünmelerini sağlamak için, eskiden olduğundan daha yarı saydamdırlar. Kanal tedavisinin bir sonucu olarak renk değiştiren bir dişiniz varsa, kaplamanın içinden görünebilir.

Tamamen önlenebilir olmasa bile, kanal tedavisine ihtiyacınız varsa, önce bunu yaptırmalısınız. Böylece diş hekimi kanal tedavisinden sonra kaplamanın rengini gerektiği gibi ayarlayabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Güzel Bir Gülüşe Sahip Olmanız İçin Porselen Lamineler

Porselen kaplamalar yani yaprak porselenler, dişlerin rengini, şeklini ve boyutunu değiştirerek size özel bir gülüş tasarımı imkanı sunar. Ama bütün bunlar için öncelikle sizi anlayan bir diş hekimi bulmalısınız. Diş hekimi, kaplamaları ağzınıza doğal görünecek ve hissettirecek şekilde özelleştirmek için sizinle birlikte çalışmalıdır.

Doğal ve parlak gülümsemeler istemek herkesin hakkıdır. Bilim Diş Kliniği’ndeki diş hekimlerimiz diğer dişlerinize ve cilt renginize bakarak sizin için en doğru tonu bulur ve ışıltınıza kavuşurken doğallığınızı kaybetmemenizi sağlar.

Sizi iyi hissettirecek gülüş tasarımları için porselen kaplamaları düşünmeye hazır mısınız? Kendinize olan güveninizi artırmak ve dünyaya her zaman kazanan bir gülümsemeyle bakmak için kaplama yaptırmayı düşünerek ilk adımınızı atın.